XCmag logo
X C o n t e s t   2 0 2 1

Zapomenuté heslo?

Často kladené otázky

Kontakty

Uživatelská podpora, národní/klubové soutěže, marketing, partnerství, přidávání startovaček či padáků do XContest databáze - support@xcontest.org

XCTrack podpora - xctrack@xcontest.org

Obecné a jiné informace - info@xcontest.org


Reportování problému?

Jak reportovat problém s XContestem nebo aplikací XCTrack?

Pokud potřebujete pomoc s XContestem nebo aplikací XCTrack, nejlepší způsob je pomocí e-mailu, nejčastěji:

VŽDY uveďte vaše XContest uživatelské jméno.

Pokud si nevzpomínáte na své uživatelské jméno a potřebujete jej dohledat, uveďte maximum informací, které nám v tom pomohou (vaše celé jméno, e-mail kterým jste se registrovali, datum narození, atd.).

Pokud se problém týká konkrétního přihlášeného letu, uveďte odkaz (URL) detailu tohoto letu na webu XContest. Popište detailně váš problém tak, abychom mohli jednoznačně reprodukovat postup vedoucí k problematickému chování webu/aplikace

Pokud je to přínosné pro vysvětlení problému, pořiďte screenshot webové stránky či stavu aplikace.

V případě problému s aplikací XCTrack může být užitečné zapnout logování (Vlastnosti - Testování a ladění - Povolit logování, případně také Logovat data z interních čidel, Logovat data z externích čidel) a poté se pokusit reprodukovat problém. Log poté můžete přiložit k e-mailu (najdete jej v adresáři XCTrack/Log, jeho jméno je tvořeno datem příslušného dne).


Základní otázky:

Co je XContest?

XContest je online platforma pro paragliding a závěsné létání. Piloti mohou přihlašovat své lety (tracklogy doplněné popisem a fotkami), soutěžit spolu v celosvětové, národních či klubových soutěžích. XContest může ale sloužit i jen jako letový deník pilota.

Každý pilot se při registraci automaticky stává soutěžícím v celosvětové soutěži World XContest, pilot se může ale rohodnout, zda jeho lety budou viditelé veřejně či ne. Účast v soutěži World XContest je zdarma. Součástí XContestu je i několik desítek oficiálních národních a klubových soutěží, včetně soutěže motorových paraglidistů.

Tato platforma slouží zároveň i jako sociální síť, piloti se mohou navzájem sledovat, s kým se ve vzduchu potkali, lajkovat a komentovat lety, psát si soukromé zprávy či nacházet nová letová místa a oblasti.

Součástí ekosystému je kromě webu XContestu také mobilní aplikace pro přeletovou navigaci XCTrack pro systém Android a jednotný systém pro správu a zobrazení letových prostorů na Airspaces.xcontest.org.

Jak najít přelety v určité lokalitě?

Na webové stránce https://www.xcontest.org/world/en/flights-search/) nalezněte libovolnou lokalitu, kurzorem poté lokalitu označte. V následném základním filtru poté můžete nastavit radius vyhledávání - to samé lze i myší kliknutím na vnější body kružnice a tahem radius adekvátně upravit. Nastavit lze rovněž, zda chcete v požadovaném místě nalézt lety, které startují uvnitř kružnice, či pouze lety, které se vyznačené území pouze protnuly, ale jejich začátek se nachází jinde.

Ve druhém filtru (XC flights filter) lze pak lety filtrovat dle konkrétního data či periody, dle sezóny, typu křídla, druh letu (volný let/trojúhelník), průměrné rychlosti, minimální vzdálenosti či dokonce dle pilotů či dosažených bodů. Celou kružnici lze také myší přesouvat - toho lze docílit pomocí kliknutí na bod uprostřed kružnice a při jeho držení lze vyznačenou kružnici přesunout na jinou lokalitu.

Jak se zapojit do beta testování livetrackingu?

Stačí se zaregistrovat zde: https://www.xcontest.org/beta/. Následně obdržíte registrační email s odkazem na souhlas se zařazením do beta testování na aplikace XCTrack na obchod Google Play. Po odsouhlasení se Vám beta verze XCTracku automaticky nainstaluje v závislosti na nastavení aktualizace aplikací (nemáte-li nastavené automatické aktualizace aplikací v Androidu, může být nutné spustit instalaci ručně).

V beta verzi XCTracku uvidíte v menu - nastavení - navíc položku Livetracking, ve kterém lze zapnout samotný livetracking a také je zde nově možnost automaticky přihlásit let na XContest po přistání.

Tip: je dobré mít zapnuté tzv. logování (Testování a ladění - Povolit logování”) a v případě jakýchkoliv problémů, typu pád aplikace či nepředvídatelné chování, je možné přiložit k reportu také log z adresáře XCTrack/log. Nahlásit problém je možné na email xctrack@xcontest.org. Další (preferovanou) možností nahlášení chyb je skrze GitLab issues.


Registrace, přihlášení a můj profil

Jak se zaregistrovat na XContest?

Začněte vyplněním formuláře na stránce registrace. V případě, že jste se již registrovali do jakéhokoliv z minulých ročníků soutěží na XContestu, přihlašte se nejprve pod svým uživatelským jménem a heslem (přihlášení nahoře). Pokud si je nepamatujete, postupujte podle instrukcí viz následující otázka.

Pozor si dejte při vkládání data narození, musí být ve formátu DD.MM.RRRR (např. 27.07.1982), toto datum je vyžadováno při generování zapomenutého hesla, proto doporučujeme uvádět pravdivé datum. Po úspěšné registraci Vám přijde potvrzující e-mail na zadanou e-mailovou adresu.

Pokud se přihlašujete do národní či klubové soutěže, tak se automaticky registrujete i do celosvětové soutěže World XContest (u paramotor soutěže do Paramotors World XContest).

Při registraci do Českého poháru paraglidingu se registrujte na adrese https://www.xcontest.org/cesko/registrace/.

Nejde mi se přihlásit do svého účtu, co mám dělat?

Nové heslo si můžete vygenerovat, pokud si ho nepamatujete. Na adrese https://www.xcontest.org/world/cs/zapomenute-heslo/vyplňte svoje uživatelské jméno a emailovou adresu (tu kterou máte uvedenu v profilu, tedy tu, kterou jste zadávali při registraci) a datum narození ve formátu DD.MM.RRRR a odešli. Systém automaticky vytvoří nové heslo a Vaše přístupové údaje odešle na Vaši emailovou adresu. Pokud si nejste jisti, jaké uživatelské jméno jste zadávali, lze si ho ověřit v seznamech pilotů v předešlých ročnících ČPP či World XContestu - je uvedeno vedle jména a příjmení v hranatých závorkách v sekci Piloti.

Pokud se to nedaří (špatné uživatelské jméno; e-mail, ke kterému již nemáte přístup; nepamatujete si datum narození…), napište nám na e-mail support@xcontest.org a uveďte co nejvíce údajů o vás, které nám usnadní najít váš účet a případně jej upravit.

Jak změnit své username / email etc.?

Po zalogování v sekci “můj profil” lze změnit nejen heslo, email a další informace, ale rovněž i samotný username. Pokud navíc nechcete, aby byl Váš profil dohledatelný na vyhledávačích (např. Google search), zaškrtněte políčko “Zakázat robotům indexovat můj profil”. Pokud si přejete smazat svůj účet na XContest platformě, napište nám email na support@xcontest.org.


Přihlášení přeletu

Jak mohu nejsnadněji přihlásit přelety na XContest?

Nejjednodušší přihlášení Vašeho letu na platformu XContest je skrze Android aplikaci XCTrack) - https://www.xcontest.org/xctrack/. Po nainstalování se musíte přihlásit do svého účtu, který musíte mít již založen na platformě XContest.

Nevidím svůj padák / startovačku v databázi, co mám dělat?

Tým XContestu se snaží průběžně přidávat nové padáky do své databáze, rovněž i startovací lokality, ale ne vždy vše podchytíme - proto uvítáme, pokud nám na adresu support@xcontest.org napíšete, že nám nějaký padák v databázi chybí či pokud usoudíte za vhodné přiřadit nějakou běžně používanou startovačku, která si zaslouží být rovněž v naší databázi.

Co je potřeba pro přidání nového padáku?

  • Celý název
  • Rok uvedení
  • Certifikace (EN třída či CCC, single či tandem)
  • Rozložená štíhlost (flat aspect ratio)

Co je potřeba pro přidání nové startovačky?

  • Název letového místa
  • Název jednotlivých startovních míst (je-li jich více)
  • URL odkaz na let z daného startovního místa (pro každý jednotlivý start)

Nevidím logo mého padáku ve výčtu letů., proč?

V případě, že nevidíte logo společnosti, na jejímž padáku jste letěl, jsou pouze dvě možnosti: váš padák není v detailu vašeho letu správně přiřazen k padáku z naší databáze (lze upravit v detailu letu - je nutné vybrat padák z výběru padáků, nikoliv zadávat jej ručně do textového pole); nebo není společnost partnerem platformy XContest a proto se místo jeho loga objevuje pouze obecný obrázek křídla.

Nenahrál se mi můj let, přitom XCtrack ukazuje, že je již nahrán, proč?

Pravděpodobně jste nahráli let během přetíženého systému nebo došlo k nějaké neočekávané chybě. Pokud se ani po 24 hodinách nezobrazí ve vašem seznamu letů, můžete ho zkusit nahrát znovu.

Pokud používáte aplikaci XCTrack, u letu přejděte na přihlášení a dlouze podržte odkaz na detail letu. Tím spustíte nové přihlášení. Pokud problém dále přetrvává, prosím napište na support@xcontest.org.

Co je IGC soubor?

IGC je speciální formát tracklogu, který se používá v leteckých sportech. Má koncovku .igc a jméno souboru obvykle obsahuje datum letu v krátkém nebo dlouhém formátu (není to ale podmínkou).

IGC soubor obsahuje základní informace o vašem letu a záznamovém zařízení. Většinu IGC souboru vyplňují tzv. GPS fixy, tj. řádky s časem, pozicí a výšku každého zaznamenaného bodu. Každý takový bod je v IGC souboru na samostatné řádce a začíná písmenem B. Na konci IGC souboru je tzv. G-record - jedna či více řádek začínající písmenem G.

G-record je vlastně digitální podpis celého tracklogu a zaručuje, že s daty obsaženými v IGC souboru nebylo nijak manipulováno - např. že nedošlo k přidání, odebrání či změně GPS fixů, nebo nebylo změněno datum.

Jak vzniká IGC soubor?

IGC soubor je zpravidla vytvořen přímo ve vašem přístroji či software (např. v aplikaci XCTrack). U některých přístrojů je vytvořen až po stažení tracklogu z paměti přístroje pomocí k tomu určeného software (např. GPSDump).

IGC soubor může být vytvořen také konverzí GPX souboru (nebo jiného typu záznamu tracklogu, kupř. KML) pomocí software GPSBabel, nebo různých online nástrojů. Takto vytvořený IGC soubor však není validní (G-record buď chybí, nebo není digitálním podpisem). Takový IGC soubor lze přihlásit na XContest, ale nebudou za něj přiděleny žádné body v kategoriích (ve většině soutěží včetně World XContest).

Jaký přístroj potřebuji k záznamu mého letu do IGC?

  • Mobilní telefon s operačním systémem Android nebo iOS.
  • Navigační přístroj pro paragliding, závěsné létání nebo plachtění, který má GPS a vytváří IGC soubor, nebo jej lze z přístroje stáhnout pomocí speciálního software.

Jak stáhnu tracklog ze sdruženého přístroje (vario + GPS Flymaster, Flytec, Brauniger…) či staršího GPS Garmin?

Doporučujeme aplikaci GPSDump http://www.gpsdump.no/. Je k dispozici pro Windows, MAC, Linux i Android.

Můj tracklog se přerušil, mohu let nahrát?

Pokud se vám za letu restartoval váš mobilní telefon s aplikací XCTrack a let je tedy rozdělen na více samostatných IGC souborů, pošlete nám všechny IGC k jednomu letu e-mailem na adresu support@xcontest.org s žádostí o spojení.

Upozornění: Lze spojit pouze IGC soubory z aplikace XCTrack. Musí to být soubory z jednoho zařízení. Vyhrazujeme si právo spojení tracklogů odmítnout v případě, že máme důvodné podezření, že důvodem rozdělení tracklogů mohlo být zakrytí porušení pravidel (narušení vzdušných prostorů, mezipřistání, atd.).

Při přihlášení letu mi to nabízí výběr více částí, proč?

Tracklog obsahuje více mezer delších než 1 minuta nebo mezeru delší než 15 minut. Jako první je vždy nabízen celý maximální možný úsek. Pokud váš let reálně odpovídá pouze části tracklogu, vyberte příslušnou část.

Upozornění: Pravidla XContestu považují za validní část tracklogu takovou, která obsahuje max. 2 mezery v záznamu delší než 1 minutu a neobsahuje mezeru delší než 15 minut. Od května 2019 není toto pravidlo striktně vyžadováno, ale let, který toto pravidlo nesplňuje, může být ze soutěže vyřazen, nebo upraven, pokud existuje důvodné podezření z porušení pravidel.

Proč má můj let v soutěži 0 bodů a jak poznám nevalidní IGC tracklog?

Pokud má váš let 0 bodů, je váš tracklog považován jako nevalidní (červeně vyznačeno - G-record INVALID :-( ). Pravděpodobně nemá správný G-record nebo jej neobsahuje vůbec - je možné, že G-record nebyl přidán, pokud došlo k nečekanému vypnutí přístroje (restart, pád operačního systému, vypnutí při nedostatku elektrické energie v baterii, atd.). V případě přetrvávajících problémů kontaktujte výrobce vašeho přístroje nebo vývojáře vaší navigační aplikace.

Poznámka: Aplikace XCTrack vytváří validní IGC soubor i v případě nepředvídatelného vypnutí vašeho Android zařízení.

Proč jsou mé lety neviditelné?

Ze 3 možných důvodů: buď jste přihlásili let jako neaktivní nebo jste jej zneaktivnili později či jste přihlásili svůj let po deadlinu tedy nejzazší možné lhůtě pro přihlášení.

Dle našeho pravidla v odstavci 3.1. “Deadline for flight claiming” (deadline pro přihlášení letu) máte pouze maximální lhůtu 14ti dnů od uskutečnění letu na jeho přihlášení do většiny soutěží. Po této lhůtě je váš let přihlášen pouze soukromě, pokud jej přihlašujete z aplikace XCTrack nebo podobné. Toto pravidlo je nastaveno z důvodu férovosti, aby se pořadí pilotů jednotlivých kategorií dramaticky neměnilo těsně před koncem ročníku.

Pokud jste let přihlásili “neviditelně” úmyslně a ještě ve lhůtě 14ti dnů ho chcete publikovat, stačí v seznamu vašich letů takto učinit kliknutím na tlačítko “zveřejnit let” ve sloupci akce. Pokud nicméně v průběhu sezóny budete chtít jakýkoli veřejný let přesunout mezi soukromé, lze kdykoli kliknout na tlačítko “stáhnout let”, zpětně ale let již nelze publikovat.

Nestihl jsem nahrát včas své lety aktivně, pomůžete mi?

Primárně není v našich kapacitách řešit takového prohřešky jednotlivých pilotů, nicméně pokud nám zašlete dostatečně odůvodnění nepřihlášení letu ve stanovené lhůtě 14 dnů, lze udělit výjimku, ovšem po pečlivém zvážení.

Kdykoli můžete nahrát své lety do XContestu a to za pomoci aplikace XCTrack, nicméně po stanovené lhůtě (viz výše) budou lety přihlášeny pouze neaktivně (soukromě, nikoli veřejně).

Můj let jsem zneaktivnil, ale stále je vidět v národní/světové soutěži, proč?

Pokud jste se z jakéhokoli důvodu rozhodli váš let zneaktivnit a chcete, aby nebyl nikde viditelný, je potřeba takto učinit ve všech vašich soutěžích - tedy zneaktivnit let nejen v národní, ale i světové soutěži (nebo i další klubové soutěži, jste-li v nějaké další přihlášeni). Obdobně se to týká přihlašování letů - při jejich přihlášení v detailu letu je uvedeno, ve kterých soutěžích jste zaregistrováni a můžete se tak rozhodnout, ve kterých soutěžích chcete, aby byl let zveřejněn.

Bodování letů - proč někdo uletěl kratší trojúhelník než já a přesto má více bodů?

Od sezony 2018/2019 zavedl World XContest nové disciplíny: FAI trojúhelník a volný trojúhelník s uzavřením menším než 5 %. Tyto disciplíny mají lepší koeficient (1.6 vs 1.4 a 1.4 vs 1.2) než dosavadní disciplíny s 20% uzavřením, které jsou ovšem nadále podporovány. Pokud tedy někdo dostane více bodů za kratší trojúhelník, znamená to, že se mu podařilo uzavřít jej na méně než 5 % a vám pouze na méně než 20 %.

Více v pravidlech v části 4. Classification - https://www.xcontest.org/world/en/rules/.

Jak fungují tzv. Air Buddies?

Tzv. Air Buddies jsou vypočítávány následujícím způsobem: pokud se během letu v jakoukoliv dobu setkají dva piloti ve vzdálenosti menší než 3 kilometry, stanou se tzv. spolu-piloty. V závislosti na době společného letu a rovněž vzájemné vzdálenosti v průběhu letu se pak vypočítá index společného letu v procentech. Plně společný let (100 %) by se teoreticky stal v případě, kdy by piloti byli po celý svůj let ve vzdálenosti menší než 500 metrů.

Lze přihlásit let zaznamenaný jako trasa GPX?

Ano lze, pokud jej konvertujete do formátu IGC. Výsledný IGC soubor ale nebude mít platný G-record a proto let bude za 0 bodů.

Můj nový let nebyl v soutěži akceptován. Jako důvod je uveden, že je údajně příliš starý, proč? :(

S největší pravděpodobností je to z důvodu tzv. GPS Week Number Rollover bugu, který se začal objevovat v dubnu 2019 (a druhá vlna nastala od listopadu 2019). Postihlo to mnoho starších zařízení a mobilních telefonů. Chyba se vyznačuje tím, že udává IGC tracklog o cca 20 let starší - a to je příčina, proč XContest odmítá tyto IGC soubory akceptovat.

Na stránce Google Maps Help můžete najít základní kroky, jak problém u vašeho přístroje vyřešit.

V případě, že problém setrvávají u vašeho mobilního přístroje, doporučujeme zvážit koupi nového.


Soutěže

Kdy začíná soutěž?

Světová soutěž World XContest probíhá vždy jeden kalendářní rok - od 1. října předchozího roku do 30. září následujícího roku. Národní, regionální či klubové soutěže mohou mít vlastní periodu dle své volby.

Jak se přihlásit do národní / klubové soutěže?

Při novém ročníku budeš při přihlášení automaticky dotázán, zda se chceš opět zapojit do soutěže v nové sezóně. V případě ostatních soutěží se registrace může lišit dle lokálních či klubových pravidel. V případě přání ze soutěže v průběhu ročníku budete chtít vystoupit - kontaktujte nás na support@xcontest.org, případně u jednotlivých organizátorů nižších soutěží.

Můj let byl vyhodnocen jako trojúhelník ve World XContestu, ale v národní soutěži jako volný let. Není to chyba?

Chyba to není - každá soutěž se může lišit pravidly disciplín, tedy bodovými koeficienty a požadovaným % uzavření. Vzhledem k tomu, že let je vždy vyhodnocen dle nejvyššího bodového zisku pro každou soutěž zvlášť, může se stát, že ve světové soutěži je váš let vyhodnocen jako trojúhelník, přičemž v národní může být vyhodnocen jako volný let, pokud je v národní soutěži přísnější pravidlo pro uzavření. V závislosti na poměrech koeficientů mezi volným a FAI trojúhelníkem je v některých ojedinělých případech možné, že v různých soutěžích se může nejhodnotnější disciplína lišit (volný trojúhelník vs. FAI trojúhelník).

Nevidím se v pořadí PG Standard/Sport/Tandem, proč?

Pravděpodobně nesplňujete některé z kritérií nebo máte v detailu letu nesprávně přiřazen padák v systému naší databáze (a tím pádem i špatné kategorii padáku) - pokud problém přetrvává, napište na support@xcontest.org a pokusíme se vám pomoci.Chybí vám zde nějaká další otázka? Prosím pošlete nám ji na support@xcontest.org a my ji rádi přidáme a odpovíme!


Sections: